Останнім часом в зв’язку з відмовою від монопольного домінування на енергоринку енергоносіїв з РФ в державі активно переглядаються можливості отримання енергії з альтернативних джерел. Змінюється енергетична стратегія, вводяться «зелені тарифи», з’являються нові станції відновлювальних джерел енергії. В переліку таких станцій зокрема міні-ГЕСи, які при невеликих розмірах та потужностях дозволяють використовувати енергію води для виробництва електроенергії. За численними заявами виробників і проектантів міні-ГЕСи не потребують створення великих гідроспоруд, часто достатньо існуючих залишків старовинних млинів. Проте далеко не у всіх місцевостях України створення міні-ГЕСів доцільно економічно та безпечно для довкілля.
   З метою обстеження потенційних місць розміщення міні-ГЕСів на півночі Миколаївської області 19 серпня робоча група, в якій були представники управління екології та природних ресурсів Миколаївської облдержадміністрації, Національного університету кораблебудування ім. Макарова та національного природного парку «Бузький Гард», провела експедиційний виїзд на р.Південний Буг, Синюху, Чорний Ташлик в межах Первомайського та Кривоозерського районів Миколаївської області. Головним завданням групи було виявити на місцевості екологічну та економічну доцільність встановлення міні-ГЕСів на перекатах та порогах цих річок. Паралельно здійснювалась оцінка територій як перспективних заповідних об’єктів з метою розбудови екологічної мережі.
   Всі обстежені ділянки були приурочені до залишків гідроспоруд колишніх водяних млинів, побудованих у другій половині ХІХ – на початку ХХ ст. Час обстеження співпав з періодом межіні, коли рівень води в річках найнижчий.
   Незважаючи на те, що результати обстеження ще знаходяться в стадії розрахунків і будуть оприлюднені найближчим часом, можна дати попередню оцінку перспективам розвитку міні-ГЕСів в північному регіоні області. Виявилось, що не всі типи міні-гідроелектростанцій можуть обходитись без суцільних гідроспоруд і потребують будівництва невеликих гребель. Однак басейн Південного Бугу характеризується і так значною ступінню зарегульованості.
   Тим часом, переважна частина річкових перекатів та порогів являється місцями концентрації на невеликій території своєрідної фауни, яка потребує підвищеного вмісту кисню у воді та швидкої течії. Значна кількість цих видів, занесені до охоронних списків різного статусу: від регіонального до міжнародного. Так як, таких біотопів в межах області вкрай небагато, то кожен річковий поріг з прибережними ділянками може розглядатись як потенційний об’єкт природно-заповідного фонду щонайменше місцевого значення.
   Тому при розробці проектів будівництва міні-ГЕСів в степовій зоні слід відповідально віднестись до розробки і розгляду розділів оцінки впливу на навколишнє середовище.

 

Посилання