В рамках проєкту "Разом за екологічну демократію, справедливість та верховенство права в Україні за фінансової підтримки МБО "Екологія-Право-Людина" та Уряду США" проаналізовано хімічний вплив на біоту та оселища відбувається шляхом надходження до організмів або довкілля небезпечних речовин від:
1. Забруднення атмосферного повітря продуктами згоряння від
- пожеж різного типу – горіння лісів, трав’яної та водно-болотної рослинності; горіння вражених техніки та фортифікаційних споруд, які розташовані на відкритій місцевості. При цьому утворюється велика кількість отруйних газоподібних речовин, які потрапляють до органів дихання організмів, призводять до загибелі чи захворювань.
- викидання газів метальних зарядів при пострілах зброї. Адже при пострілі автоматним патроном пороховий заряд 1,6 г виділяє 1,6 л порохових газів, які потрапляють в оточуюче середовище. Відповідно, постріл з гармати калібром 152-мм здійснюється зарядом від 1 до 3,6 кг, що утворює від 1000 до 3600 л порохових газів. Якщо врахувати, що у перший період війни військами російської федерації здійснювалось понад 50000 пострілів на добу на всіх ділянках фронту, то тільки від важкої артилерії виділялось в атмосферу щонайменше 125 тис м3 порохових газів щодоби. Розкладання вибухових матеріалів і умов, у яких відбувається реакція горіння або детонація пороху супроводжується виділенням діоксиду вуглецю (СО2), монооксиду вуглецю (СО), оксидів азоту (N2O, NO, N2O3, NO2, N2O5).
- продуктами хімічної реакції вибухових речовин при вибухах боєприпасів. Уламково-фугасний снаряд того ж калібру 152-мм, в якому від 5 до 6 кг вибухової речовини, утворює до 4300 л газоподібних продуктів вибуху. Відповідно, при згаданій інтенсивності артилерійської стрільби, утворюється не менш ніж 215 тис м3 продуктів вибуху на добу.
2. Забруднення атмосферного повітря вихлопними газами реактивних двигунів літаків, ракет. Понаднормове забруднення відбувається внаслідок польотів літальних апаратів з газотурбінними та реактивними двигунами на понаднизьких висотах, що пов’язано з прагненням уникнути виявлення засобами протиповітряної та протиракетної оброни. Відповідно вихлопні гази розповсюджуються в приземних шарах атмосфери і концентруються в небезпечних для біоти кількостях.
3. Забруднення атмосферного повітря вихлопними газами двигунів внутрішнього згоряння наземної та водної техніки. Двигуни військової техніки можуть працювати на низькосортних видах палива, що збільшує вміст небезпечних речовин у вихлопних газах. Пересування великої кількості військової техніки значно збільшує понаднормові викиди вихлопних газів. А під час бою техніка взагалі працює на екстремальних режимах експлуатації, що ще збільшує викиди.
4. Хімічного забруднення водного середовища:
- розливами паливно-мастильних матеріалів, продуктами згоряння з пошкоджених або потоплених суден та плавзасобів;
- потраплянням розливів паливно-мастильних матеріалів з берегу;
- потраплянням розливів рослинної олії з пошкоджених вибухами сховищ на березі;
- продуктами хімічних реакції та залишками вибухових речовин при розриві боєприпасів у воді;
- важкими металами з уламків та залишків боєприпасів;
- забрудненням водних ресурсів з пошкоджених систем очищення комунальних та промислових стоків;
- потраплянням до водних об’єктів змитих внаслідок атмосферних явищ хімічних речовин, які утворилися під час пожеж, аварій, обстрілів на суходолі.
5. Хімічного забруднення ґрунтів:
- розливами паливно-мастильних матеріалів
-продуктами хімічних реакцій та залишками вибухових речовин розірваних боєприпасів
- залишками ракетного палива
- продуктами згоряння від спаленої техніки,
- відходами та уламками від відстріляних боєприпасів
- побутовими відходами в місцях розміщення військових формувань
- будівельними відходами від зруйнованих будівель, для розміщення значного обсягу яких потрібні додаткові площі.
#TEDJusticeROL

Посилання