Продовжується робота над проектом «Разом за екологічну демократію, справедливість та верховенство права в Україні» (TEDJusticeROL), який реалізовується протягом 2022-2023 років за фінансової підтримки Міжнародної благодійної організації «Екологія - Право – Людина» та Уряду США.
Миколаївська область знаходиться в двох географічних зонах степовій і лісостеповій, що зумовлює високий ступінь різноманіття флори, фауни та їхніх оселищ. Азональні природні комплекси розташовані в долинах річок, морських узбережь і також надзвичайно багаті на біоту. За деякими оцінками фахівців Національної академії наук України різноманіття судинних рослин Миколаївщини значно перевищує 2000 видів, а тваринного світу сягає 10000 видів. Серед них визначені види рослин і тварин, які потребують особливої охорони, збереження, а іноді активних заходів відновлення. Якщо необхідність охорони видового біотичного різноманіття від негативних факторів цивілізації актуальна в мирний час, то воєнні дії несуть в рази більшу загрозу існуванню його компонентів та зв’язків між ними.
Під час робіт за темою «Інвентаризація видів флори, занесених до Червоної книги України та додатків Бернської конвенції» у 2019 році для території Миколаївської області відзначено 91 вид рослин, які внесені до цих списків спеціальної охорони. Здійснено картування відомих місцезростань цих рослин.
При роботі за проектом, виявилось, що в зоні ведення бойових дій опинились місцезростання 51 виду рослин, які занесені до Червоної книги України, тобто понад 52% від всіх видів Миколаївщини, які підлягають національній охороні.
Якщо переважна кількість видів має досить широкі ареали, то популяції 18 видів рослин, занесених до ЧКУ (19,8%), майже стовідсотково опинились не тільки в зоні бойових дій, а й прямо на лініях боєзіткнення, потрапили в осередки пожеж, руйнівних наслідків артилерійських обстрілів, руху важкої техніки, створення фортифікаційних споруд. В основному, ці популяції знаходяться на Кінбурнському півострові, який знаходиться під окупацією, а також на піщаних аренах Побужжя, які після бойових дій небезпечні внаслідок великої кількості нерозірваних боєприпасів і потребують розмінування.
Подібні дослідження були проведені під час робіт за темою «Інвентаризація видів фауни, занесених до Червоної книги України та додатків Бернської конвенції», які проводились у 2020 році. Для території Миколаївської області відзначено 229 видів тварин, які внесені до списків спеціальної охорони. Під час роботи також виявлено 48 видів тварин, які занесені до актуального списку Резолюції 6 Бернської конвенції. Станом на 2020 рік здійснене картування місць знахідок цих видів.
При аналізі отриманих даних під час роботи за проектом також виявилось, що в зоні ведення бойових дій опинились оселища, гніздування, місця зимівлі, нагулу, міграційні шляхи, нерестовища 161 видів тварин, які занесені до Червоної книги України, тобто понад 70,3% від всіх видів Миколаївщини, які підлягають національній охороні: 59 видів безхребетних, 20 - риб, 1 - амфібій, 4 - плазунів, 52 - птахів, 25 – ссавців.
Також в зоні бойових дій опинились 44 види тварин, або 91,7% відзначених в межах області, які занесені до списків охорони Резолюції 6 Бернської конвенції. З них 5 видів ссавців, 34 - птахів, 2 - амфібій, 3 - плазунів, 2 – безхребетних.
Очевидно, що ссавці, амфібії, плазуни та безхребетні є переважно осілими групами тварин, тому повністю підпадають під різноманітні фактори бойових дій і надзвичайно вразливі. Птахи є більш мобільною групою і багато з них зустрічаються в Миколаївській області тільки під час міграцій, кочівель, проте вплив бойових дій і на них несе свій вкрай негативний відбиток - пряме турбування під час гніздування, знищення придатних біотопів та кормової бази, загибель від вражаючих факторів застосування вогнепального, артилерійського, ракетного, авіаційного озброєння, пожеж тощо.
Фото взято зі сторінки ГУ ДСНС України в Миколаївській області. На фото лісовий заказник Балабанівка. Горять місця зростання волошки первинноперлинної
#TEDJusticeROL

Посилання