В рамках проєкту "Разом за екологічну демократію, справедливість та верховенство права в Україні за фінансової підтримки МБО "Екологія-Право-Людина" та Уряду США" визначено фактори прямого фізичного впливу на об’єкти біотичного та ландшафтного різноманіття:
1. Ударні хвилі внаслідок влучання, вибухів та ін.
Внаслідок надлишкового тиску ударної хвилі відбувається знищення, пошкодження, руйнування об’єктів живої та неживої природи у повітряному, водному середовищі або ґрунті.
Для прикладу, надлишковий тиск в атмосфері від 40 до понад 100 кПа може призвести до важких пошкоджень або загибелі людини. А тварини, меншої ваги, отримують пошкодження значно маштабніше.9 Швидке розповсюдження надлишкового тиску на фронті ударної хвилі не дозволяє покинути небезпечне місце тваринам, що знаходяться на відкритій місцевості. У водному середовищі та ґрунті розповсюдження ударної хвилі відбувається значно швидше, тварини зазнають більшої шкоди.
2. Висока температура.
Використання запалювальних боєприпасів: пуск ракет, вибух боєприпасу викликають пожежі різного характеру, різної площі охоплення та наслідків від цих пожеж. Окрема увага до термобаричних боєприпасів, які при горінні сягають 1500С.
3. Вибухи.
Знищення вибухами оселищ, природних територій, утворення вирв, переміщення поверхневого шару ґрунту, випорожнення штучних водойм через руйнування гребель.
Ураження уламками або вражаючими компонентами боєприпасів чи уламками зруйнованих техніки та споруд. Радіус розльоту уламків на відкритій місцевості в залежності від типу боєприпасів сягає від кількох десятків до кількох сотень метрів.
4. Будівництво фортифікаційних споруд.
Руйнування природних територій, оселищ під час створення польових фортифікаційних споруд: ліній укріплень, опорних пунктів, окопів, бліндажів, складів тощо. Внаслідок проведення масштабних земляних та фортифікаційно-будівельних робіт, обсяги яких вимірюються сотнями тисяч кубічних метрів. При цьому ґрунт переміщується з нижніх шарів та перевертається на верхні. Під час будівництва вирубується значний обсяг деревини під час прокладання доріг, для укріплення окопів, влаштування бліндажів.
5. Переміщення важкої гусеничної техніки.
Під час бойових дій важка техніка часто переміщується поза межами доріг загального користування та польових доріг і рухається чи розташовується у лісах, чагарниках, степах, луках, плавнях тощо, які є природними оселищами. Площі пошкоджень грунтовно та рослинного покрову сягають сотні тисяч гектарів.
8. Шумове забруднення
Значний негативний звуковий вплив у повітряному та водному середовищі від вибухів, пострілів, шуму важкої наземної техніки, прольоту літаків, ракет, сирен, який призводить до значного турбування тварин, а при перевищенні больового порогу, визначеного для людини у 140 дБ, може призводити до травмування та загибелі. Для прикладу, потужність звуку пострілу стрілецької зброї сягає 160 дБ, а вибуху від боєприпасу від 180 дБ до понад 280 дБ.
9. Гідроакустичний удар.
Гідроакустичний вплив військово-морського обладнання (пуски ракет, робота локаторів, ехолотів), який дезорієнтує в просторі водних ссавців, риб та інших гідробіонтів.
10.Електромагнітне випромінення.
Електромагнітне випромінювання на всіх частотах радіолокаційного обладнання радіотехнічних військ, підрозділів радіоелектронної боротьби, радіотехнічної розвідки, апаратури зв’язку, яке з веденням бойових дій підсилюється в часі, потужності та направленості, що призводить до ряду значних негативних впливів на живі організми.
#TEDJusticeROL

Посилання