Воєнні дії несуть небезпеку життю та здоров’ю громадян та природі України. Відбувається комплексний вплив на всі компоненти природи: повітря, ґрунти, води, біорізноманіття, поверхневі відклади, клімат та рельєф територій, що призводить до хімічного забруднення довкілля, потужного фізичного впливу та безпосереднього знищення флори, фауни та середовищ їх перебування. Під час воєнних дій зазнають пошкоджень природоохоронні території міжнародного, національного та місцевого значення, території Смарагдової мережі.
На території Миколаївської області налічується 152 об’єкти природно-заповідного фонду загальною площею 78,24 тис га та 16 об’єктів Смарагдової мережі загальною площею близько 273 тис га. Серед них один природний заповідник та один біосферний заповідник, два національні природні парки, 5 регіональних ландшафтних парків, 13 заповідних урочищ, 65 заказників та 44 пам’ятки природи. Всі ці території є домівкою для численних видів рослин і тварин, в тому числі тих, що занесені до Червоної книги України, світового та європейського Червоних списків, охоронних списків Конвенції про охорону дикої фауни і флори і природних середовищ існування в Європі (1979, Берн, Швейцарія), а багато із видів ендемічні для нашого краю.
В межах Миколаївської області також знаходяться значні частини водно-болотних угідь міжнародного значення в Україні, які знаходяться під охороною Конвенції про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення, головним чином як середовища існування водоплавних птахів (1971, Рамсар, Іран) - Тилігульський лиман (26 000 га) та Ягорлицька затока (34 000 га).
Під час повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України в зоні бойових дій опинилось майже 300 тис га Миколаївської області в трьох районах та 20 громадах. В цій зоні нараховується 79 об’єктів природно-заповідного фонду загальною площею понад 56594 га. В той же час під окупацією з 6 березня по 11 листопада та безпосередньо на лінії зіткнення знаходились 16 об’єктів, загальною площею 43933,7 га, серед яких Чорноморський біосферний заповідник, національний природний парк «Білобережжя Святослава», регіональні ландшафтні парки «Кінбурнська коса» та «Висунсько-Інгулецький», 7 заказників та 4 пам’ятки природи.
В рамках проєкту «Разом за екологічну демократію, справедливість та верховенство права в Україні» за фінансової підтримки ЕПЛ та Уряду США» розпочате нами дослідження має на меті вивчення втрат біорізноманіття на території Миколаївщини внаслідок військової агресії російської федерації, оцінка прямого та опосередкованого впливу бойових дій.
Попередньо аналізуючи отриману інформацію, можна сказати що однією з наймасштабніших загроз для біорізноманіття є лісові та степові пожежі. Перші масштабні загоряння вже фіксувалися в березні цього року, а на кінець вересня відома загальна їхня площа значно перевищила 5000 га. Тільки у наближених до Миколаєва лісових урочищах, які довгий час знаходились на лінії зіткнення, внаслідок обстрілів сталося 43 пожежі, з них 117,5 га на території природно-заповідного фонду.
Проте не лише пожежі руйнують природу, чисельні вибухи і рух важкої техніки пошкоджують ґрунти, будуються фортифікаційні споруди, грунти, вода та повітря отруюються продуктами згоряння, хімічними сполуками, що містяться у вибухових речовинах, залишками паливно-мастильних матеріалів, тварини потерпають від турбування і стресу. Цей список можна подовжувати і в рамках проекту одним з наших завдань визначити перелік факторів впливу на біоту внаслідок бойових дій.
Дослідження проводиться в рамках проєкту «Разом за екологічну демократію, справедливість та верховенство права в Україні» за фінансової підтримки ЕПЛ та Уряду США».

Посилання