Для кожного найпрекрасніша пора року – весна і вона асоціюється із розквітанням і пробудженням всього живого в природі. Але у весни є ворог від якого важно врятуватися і це - ми з вами. Первоцвіти – дар природи, перша посмішка весни. Збираючи або продаючи ці чудові квіти ми губимо їх, а купуючи допомагаємо губити. 

В середньому в Україні за сезон знищується 20 мільйонів первоцвітів. Саме масовий збір одна з головних причин різкого зменшення чисельності ранніх видів рослин, занесених до Червоної книги України. Ці рослини підлягають суворій охороні. Згідно українського законодавства, здійснюючи торгівлю рідкісними та зникаючими видами рослин, громадяни порушують Закони України: «Про рослинний світ», «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про Червону Книгу України» і згідно ст.88, 88-1, 90 Кодексу України про адміністративні правопорушення караються штрафами. Так, відповідно до ст.88-1 КУпАП, порушення порядку придбання чи збуту об’єктів рослинного світу тягне за собою накладення штрафу від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 510 до 1700 грн.) з конфіскацією об’єктів рослинного світу. Ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду тягнуть за собою накладення штрафу від ста до двохсот п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян «від 1700 до 3655 грн.) з конфіскацією об’єктів тваринного або рослинного світу чи без такої. За порушення чи погіршення середовища перебування (зростання) рослин, види яких занесені до червоної книги України, знищення, незаконне або з порушенням встановленого порядку вилучення їх з природного середовища, а також порушення умов утримання (вирощування) рослин цих видів у ботанічних садах, дендрологічних та зоологічних парках, інших спеціально створених штучних умовах, що призвело до їх загибелі та пошкодження, накладається штрафом за статтею 90 КУпАП на громадян від двадцяти (340 грн.) до тридцяти (510 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно добутого і на посадових осіб – від тридцяти (510 грн.) до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконного добутого. Крім того, за один екземпляр незаконно добутої рослини занесеної до Червоної книги України передбачена відповідна компенсація за її знищення, наприклад: шафрани (крокуси), підсніжники від 49 до 62 грн. у залежності від виду, сон трава – від 37 до 62 грн. у залежності від виду.

Тому, перебуваючи на території національного природного парку «Бузький Гард», отримуйте задоволення від спілкування з природою, милуйтеся квітами! Не зривайте квіти! Бережіть природу! Бережіть первоцвіти!

 

Підготував: відділ державної охорони природно-заповідного фонду НПП «Бузький Гард»

Посилання