Міжнародний День боротьби проти гребель, за річки, за воду і життя. На початку антигребельного світового руху, в 1998 році, в цей день пройшло більше 50 акцій протесту в більше ніж 20 країнах світу, в тому числі в Бразилії, Індії, Таїланді, Росії, Австралії, Японії, США. Більше 10 000 людей прийняли участь в демонстраціях, кампаніях відправки листів протесту, очистці річок. В наступному році учасників стало вже більше 100 000...

Із 177 найбільших річок світу (1 тис. км довжиною і більше) тільки третина не мають дамб та інших споруд на своєму головному руслі. 21 велика річка вільна в своїй течії від витоку до гирла. Будівництво дамб на річках – небезпечна тенденція, яка загрожує природі всієї планети.

За прогнозами WWF, кожна четверта велика ріка світу буде зарегульована в найближчі роки.

Південний Буг перекрили 16 руслових водосховищ, 192 греблі відсікають від нього малі річки, близько 7000 гребель відсікають від Бугу водостоки на балках. Буг поповнюють тільки каналізаційні стоки. Річка обміліла та втратила свою природню здатність самоочищуватись.

Протизаконне заповнення Олександрівського водосховища до 14,7 метрів та пуск двох агрегатів ТГАЕС разом з відбором води з Південного Бугу для потреб ЮУ АЕС та постійним скидом забрудненої води з її технічної водойми - охолоджувача призвели до деградації екосистеми Південного Бугу. Річка перетворилася у болото: вона заросла водоростями та очеретом, стояча вода стала синьо-зеленою, на її берегах оселилися болотні птахи, раки повилазили на берег, зникла риба, річка катастрофічно обміліла. Проблема Південного Бугу є частиною глобальної проблеми. Аральського моря не стало, тому, що з єдиної річки, що його поповнювала, відібрали воду на зрошення. Йордан, в якому хрестився Ісус Христос, в ящиках з фруктами та овочами розтікся по всій планеті. Південний Буг, як і багато інших річок , кілька місяців на рік не впадає у море...

Одне з гасел Міжнародного дня боротьби проти гребель говорить про необхідність підтримувати чистоту водойм, організовувати розчищення річок. 

Цей день звертає увагу всього людства на те, що створення гребель негативно впливає не тільки на розвиток самих водойм, а й на стан інших природних об'єктів. Порушення природного перебігу річки може стати причиною справжніх катаклізмів, з якими людина буде не в змозі боротися.

 

Посилання