Всесвітній день охорони навколишнього середовища був заснований Генеральною асамблеєю ООН у 1972 році і з тих пір щорічно відзначається у всьому світі.
Приводом до проведення цієї всесвітньої акції послужило звернення, що надійшло 11 травня 1971 генеральному секретарю ООН, яку підписали 2200 діячів науки і культури з 23 країн світу. Вони попереджали людство про безпрецедентну небезпеку, що загрожує йому у зв'язку із забрудненням навколишнього середовища. "Або ми покінчимо із забрудненням, або воно покінчить з нами", - так було поставлено питання в цьому зверненні. А рік по тому, в Стокгольмі відбулася всесвітня конференція із захисту навколишнього середовища, на якій були присутні повноважні представники 113 держав світу, в тому числі і Радянського Союзу. Учасники конференції і прийняли рішення про щорічне проведення Всесвітнього дня навколишнього середовища 5 червня.
День охорони навколишнього середовища - це привід замислитися над проблеми навколишнього середовища, звернути увагу на його стан. Ні для кого не секрет, що з розвитком промислової індустрії, більшості інших процесів життєдіяльності людини екологічна обстановка погіршується з кожним днем. У кожній країні існують організації, головним завданням який стоїть охорона навколишнього середовища. Ці підрозділи стежать за станом навколишнього середовища, проводять різноманітні заходи і акції по її захисту. Крім цього, в рамках ООН кілька разів на рік прийнято відзначати дні захисту води, повітря, і так далі. Подібні дні захисту різних екологічних середовищ спрямовані поліпшення природоохоронної обстановки, вони є приводом для проведення природоохоронних заходів. У цей Всесвітній день охорони навколишнього середовища, в усьому світі проходять акції та заходи з охорони навколишнього середовища, що закликають не проходити повз проблеми екологічної ситуації, а вставати на шлях вирішення цих проблем.
Сьогодні стає очевидним той фактор, що наше майбутнє, майбутнє людства і планети в цілому багато в чому залежить від наших можливостей вирішувати найгостріші проблеми в галузі навколишнього середовища: забруднення природи, природні або техногенні катастрофи, упокорення біологічного різноманіття ресурсів, руйнування природних і культурних ландшафтів як наслідок негативного людського впливу або природних катаклізм.
Екологічна проблема сучасного світу не лише гостра, але і багатогранна. Вона виявляється практично у всіх галузях матеріального виробництва (особливо в сільському господарстві, хімічній промисловості, чорної і кольорової металургії, атомній енергетиці), має відношення до всіх регіонів планети.
Глобальні наслідки порушення середовища проживання зачепили всі країни, так як екологічні проблеми «не визнають» державних кордонів. Тому вони можуть бути вирішені тільки при широкому міжнародному співробітництві. Діючи в цьому напрямі, був прийнятий міжнародний документ «Всесвітня стратегія охорони природи».

Посилання